Categories
Genel

ASRock X570 phantom Gaming 4 BIOS Sorunları

Bundan bir hafta önce teknobiyotik.com sitesi üzerinden aldığım bu anakartta çıkan sorunlar yüzünden bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. B450 yongalı anakartlar yerine neredeyse iki hatta üç katı fiyatına bu anakartı alıp, böyle saçma sapan sorunlarla boğuşuyorusunuz. Alan arkadaşların sorunların çözümlerini bilmesi, alacak arkadaşların ise neyle karşılacaklarını bilmesi adına bu yazı yazılmıştır. Gelelim sorunlarımıza ;

Gigabit Ağ Adaptörünün Ortadan Kaybolması/Gözükmemesi

Bilgisayara işletim sistemi kurduğumuzda Lan portunun çalışmadığını fark edince sorunu ağ adaptörünün sürücüsünün yüklü olmadığına bağladım. Sürücüyü anakartın sitesinden başka bir bilgisayara indirip, USB bellek aracılığıyla kurulumu yaptığım bilgisayara taşıdım. Kurmaya çalıştığımda ise ağ adaptörünün bilgisayara bağlı olmadığına dair bir uyarı ile karşılaşıyordum. Bu sorunu Asrock Türkiye resmi dağıtıcısı ve aynı zamanda teknobiyotik.com’un sahibi olan Akortek bilişime bu konuda mail attığımda sitesindeki sürücü yükleme aracını yüklememi isteyen bir e-posta ile cevap verdiler. 😀 Merak ettiğim konu internetim yokken bu yazılım nasıl sürücüleri indirecek? Zaten bu yazışma daha bitmeden ağ adaptörünün açık olduğu bir anda, kaybolmasına fırsat vermeden en güncel sürücüyü yüklemeyi başarmıştım. Ondan sonra bile kafasına göre gidip gelmeye devam etti. Allahtan Türkiye’deki firmaların nasıl bir destek kalitisine sahip olduklarını bildiğimden Akortek ile birlikte ASRock Global’e de destek bileti açmıştım. Verdikleri cevapta sorunun nedeni, anakartta bulunan “deep sleep” (Derin Uyku) seçeneğinin kapalı olmasına rağmen açık gibi davranması olduğunu anladım. Çözümü için aşağıdaki adımları önerdiler;

– Anakartınızın CMOS’unu kitapçığında (Elinizde yoksa internet sitesinden bulabilirsiniz) yazıdğı gibi sıfırlayın.
– İlk önce Deep Sleep’i aktif edeceğiz. BIOS’a girin. Advance/ACPI Configration yolundan Deep Sleep’i aktif edin ve ‘Enabled S4 and S5 State’ seçeneğini seçin. F10 tuşuna basın, yaptığınız değişiklikleri kabul edin ve BIOS’tan çıkın.
– Bilgisayarın güç kablosunu çekin. Kasanın açma tuşuna 10 saniye basılı tutun. 1 dakika bekleyin. Kabloyu tekrar takın.
– Tekrar BIOS’a girin. Advance/ACPI Configration yolundan Deep Sleep’i aktif edin. F10 tuşuna basın, yaptığınız değişiklikleri kabul edin ve BIOS’tan çıkın.

Ultra Fast Boot Problemi

Çoğu anakartta bulunan Fast Boot ayarı yeni ASRock anakartlarda bulunmuyor. Onun yerine Ultra Fast Boot ayarı getirilmiş. Arasındaki fark ise Fast Boot’da BIOS’a giriş için klavyeden komut beklerken Ultra Fast Boot’da beklemiyor. Bu nedenle Ultra Fast Boot’a ayarlayınca BIOS’a CMOS’u sıfırlamadan giremiyorsunuz. Resmi Dağıtımcı firma olan Akorteği arayıp, sorduğumda dünyadan haberleri yoktu. Önce telefonu açan kişi delete tuşuna basmamı söyledi. Daha sonra bunun çözmediğini söylediğimde aradığınızda çalmayan bir numarayı verip müşteri hizmetlerini arayın dedi. Sorunun çözümü ise basit ;

Anakartın sitesinden Restrat To UEFI adlı yazılımı bilgisayara kurduktan sonra açıp, bir sonraki yeniden başlatmada BIOS’a girmeyi istediğini belirtiyorsunuz.

Genel Değerlendirme

Bu kadar parayı verdikten sonra bu kadar sorunla uğraşmak akıl kârı değil. Eğer almadıysanız, almaya niyetiniz varsa bu anakartı tavsiye etmiyorum. Global Destek iyi ama Akortek bende hiç iyi bir izlenim bırakmadı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.