Categories
Genel

GNU/Linux’de İnternet Bağlantı Hızını Sınırlandırma

Çeşitli ihtiyaçlarımız gereği bağlantı hızını sınırlandırma ihtiyacı hissedebiliriz. Benim böyle bir şeye ihtiyaç duymamım nedeni ise canlıya çıktığımız küçük bir projedeki çok fotoğraflı bir sayfayı 3 mb/s internet bağlantısına sahip bir kullanıcının sayfaya ne kadar hızlı girdiğini kontrol etmekti. (Aslında orta ve büyük bir projede hız testi böyle yapılmamalı)

Bu yazıda bir GNU/Linux dağıtımı olan (Evet, Linux değil GNU/Linux dağıtımı) Ubuntu işletim sisteminde bu işlemin gerçekleştirilmesi anlatılmaktadır ancak sizde kullandığınız GNU/Linux dağıtımına aşağıdaki anlatımı uygulayabilirsiniz.

Öncelikle kullanacağımız ‘Wondershaper’ adlı paketi makinemize çekelim. Bu işlemden önce makinenizde ‘git’ kurulu değilse önce kurun.

cd 
git clone  https://github.com/magnific0/wondershaper

Yukarıda cd komutuna bir parametre girmediğimizden bizi doğrudan kullanıcımızın ana dizinine getirdi. Böylece indirdiğimiz paket ‘/home/kullanıcıadı’ dizinene bulunuyor. İndirdiğimiz dosyanın içine girelim.

cd wondershaper

Wondershaper paketi ‘-h’ parametresi hariç diğer tüm işlemler için root yetkisine ihtiyaç duyuyor. Önce Wondershaper da kullanabileceğimiz tüm parametreleri görelim.

./wondershaper -h

Yukarıdaki BASH kodunun çıktısını dikkatli okuduğunuzda zaten yazılımı nasıl kullanacağınızı anlatıyor ancak ben yardımcı olmak adına devam edeyim.

Yukarıda ‘-a’ paremetresinin bağlantısını kısacağımız network adaptörünü yada Microsoft çevirisi ile yazarsak ‘Ağ Bağdaştırıcısını’ seçiyoruz. Peki nedir bu bağdaştırıcı/adaptör ? Basit bir örnek verirsek bilgisayarınıza gelen Wifi sinyalini veya kablodan gelen internet bağlantısını bilgisayarınızın anlamasına yardımcı olan arayüze denir. Şu an kullandığımız çoğu dizüstü bilgisayarda Kablosuz bağdaştırıcı ve Ethernet Bağdaştırıcısı olarak iki bağdaştırıcısı vardır. Ethernet bağdaştırıcısı denilen olay bildiğiniz Lan kablosundan gelen internet 🙂

Peki nereden bileceğiz bağdaştıcı kısmına ne yazacağımızı. Bunun bir sürü yolu var ama ben gerek gözlerim gerek aklımın rahat olması için net-tools paketini yükleyerek işimi hallediyorum

sudo apt install net-tools

Paketi yüklediğimize göre bakalım ağ bağdaştırıcımız neymiş?

route -n

Örnek olarak benim çıktımı ele alalım. Şu an sadece wifi ile internete bağlı olduğumdan sağ kısımda üstünü çizdildiği yerde görüldüğü gibi ‘wlp6s0’ adaptörünü görüyorum.

Şimdi hızımı sınırlandıracak kodu çalıştıralım. -a parametresinden sonra bağdaştırıcı adı -d parametresinde kb cinsinden indirme hızı, -u parametresinden kb cinsinden yükleme hızını belirliyoruz.

sudo ./wondershaper -a wlp6s0 -d 4096 -u 2048

Herhangi bir hız testi sitesinden hızınızı kontrol edebilirsiniz. Peki şimdi işimiz bitti hızımızı nasıl eski haline getireceğiz.

Aşağıdaki kodda yukarıdakilerden farklı bir şekilde -c parametresiin görüyoruz. Bunun anlamı clear yani seçilen bağdaştırıcıdaki sınırlamayı temizle.

sudo ./wondershaper -c -a wlp6s0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.