Categories
Yazılım

Package Manager Console “provider: SQL Network Interfaces, error: 26 – Error Locating Server/Instance Specified” hatası

Bir yazılım projesi  için Entity Framework Code First migration uygulamamam gerekti ancak Package manager console’da “Update-Database” komutunu çalıştırınca aşağıdaki hatayı aldım.

A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections. (provider: SQL Network Interfaces, error: 26 – Error Locating Server/Instance Specified

Normalde bu hata makinemizdeki veya bağlanmak istediğimiz uzaktaki sunucumuzdaki SQL Server instance’a bağlanamaması durumununda oluşur. Ben bunun  üzerine SQL Server 2014 Configuration Manager üzerinden SQL Server hizmetinin çalışıyor mu  diye kontrol  ettim. Burada ilgili servisleri  çalışıyor görünce elle SQL Server’ı açmayı denedim ve açıldı.

Sorunun SQL Server ile ilgili olmadığını anladıktan sonra App.config dosyasındaki connection string’e göz attım ancak orada da  sıkıntı yoktu. Tam çıldırmak üzere iken elime şu makale geçti. Sorun aslında PMC’nin solution dosyasındaki  başlangıç projesinden çalışmasıymış. Yani benim projem için konuşursak aşağıda görüldüğü gibi pek çok katman bunların altında bir çok proje var. Normalde başlangıç  projem Solution içerisindeki başka bir proje ancak migration yapmak için başlangıç  projemi data katmanındaki veritabanından veri çeken projemi yapıyorum ve çözüme ulaşıyorum. Artık  Update-Database diyebilirsiniz.

3 replies on “Package Manager Console “provider: SQL Network Interfaces, error: 26 – Error Locating Server/Instance Specified” hatası”

Dostum 1.5 Saattir türkçe ve ingilizce bakmadığım kaynak kalmamıştı taki senin sayfanı bulana kadar. veri tabanı oluştu çok çok sağolasın.

hocam sorunun çözümü teşekkürler benimde çok işime yaradı ancak bu defa şöyle bi hata aldım (The type initializer for ‘System.Data.Entity.Migrations.DbMigrationsConfiguration`1’ threw an exception.) ve çözümünü bulamadım yardımcı olabilirsen sevinirim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.