Categories
Açık Kaynak İşletim Sistemleri Yazılım

Ubuntu’da Etkin Ekran Görüntüsü Kaydetme

Ubuntu kullanırken en çok aradığım yazılımlardan biride sadece Windows ortamını destekleyen Lightshot isimli ekran görüntüsü alma aracıydı. Temel ekran kaydetme işleminde tüm ekran kaydedilmesine rağmen bu yazılımla ekranın sadece istenilen bölgesi işaretlenip sabit disk yerine direk panoya (clipboard) kopyalayabiliyor veya internete yükleyip bağlantısını bize verebiliyor. Ayrıca işaretlenen bölge üzerinde basit sansürlemeler üzerini çizmeler, işaretler yapılabiliyor. Sitesinde yazılımın direk Linux sürümleri için çıkartılan bir paketinin olmadığını ama istenilirse Wine ile yüklenebileceği yazıyor. Buna rağmen wine ile yüklemek başarılsa bile uyumluluk sorunları nedeniyle kullanımı Windows’daki rahatlığı vermiyordu. Linux için bu tarz bir araç ararken karşılama Flameshot çıktı. Flameshot tam olarak tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor. Hatta Lightshot’dan bile daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Yükleme

Öncelikle Ubuntu 16.04 ve üstü bir sürüm kullanıyorsanız, Ubuntu Software Center (Ubuntu Yazılım Merkezi) üzerinden arama kısmına ‘flameshot’ yazıp, arayarak flameshotı kurabilirsiniz. Bulamazsanız veya dediğimin mümkün olmadığı durumlarda şu kodu komut satırında (terminal) çalıştırın. 11.07.2019 tarihinde güncellenen bu yazıyı yazdığım sırada Ubuntu 18.04 sürümü üzerinde yazılım merkezinden yüklediğiniz taktirde yazılım doğru çalışmıyor.

apt install flameshot

Yükledikten  sonra direk print screen tuşuna bastığınızda maalesef çalışmıyor. Ben bunu sağlamak için ubuntunun ayarlarında değişiklik yapıyorum. Normalde Print Screen tuşuna herhangi bir komut atayamıyorsunuz çünkü sistem otomatik olarak kendi ekran kaydedicisini çağırıyor. Print screen tuşuna komut atanmasını sağlamak için şu kodu komut satırında çalıştırın.

Güncelleme : Aşağıdaki komut Ubuntu 18.04 ve öncesindeki sürümlerde çalışmaktadır. Daha güncel sürümler için bir altındaki komutu kullanın.

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.media-keys screenshot ''

Ubuntu 19.10 ve daha güncel sürümler için…

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.media-keys screenshot '[]'

Bunu yaptıktan sonra Settings -> Devices -> Keyboard yolunu izleyin. Çıkan ekranda aşağıdaki + düğmesine basın. Karşınıza gelen pencerede name alanına istediğinizi  yazın. Command kısmına ise aşağıdaki kodu yazın ve ‘set shortcut…’  düğmesine basın. Bastıktan sonra printscreen tuşuna ardından add düğmesine basın.

/usr/bin/flameshot gui

Tebrikler artık  print screen tuşuna basınca otomatik olarak Flameshot çalışacak.

2 replies on “Ubuntu’da Etkin Ekran Görüntüsü Kaydetme”

Bende Windows’ta Lighshot kullanıyordum. Linux’a geçince alternatif ararken Flameshot’u önerdin, hemen yükledim. Harika oldu 🙂 Teşekkür ederim Haydar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.