Categories
İnternet Sistem Yönetimi Yazılım

Hosting İşlemleri için Kolay Server Kurulumu : Digital Ocean + ServerPilot + Cloudflare

2011 yılında açtığım ilk blogumdan itibaren Türkiye’de iyi hosting firması arama maceram başladı. Ucuz diye alınan birkaç hosting firmasından hiç memnun kalmadım hatta birinden çoğu zaman mail atamadığımızı, attığımız maillerin spama düştüğünü söylediğimizde anlık hata olduğunu belirttiler ancak olayın üzerine gittiğimizde “başka bir firmaya geçebilirsiniz” diye cevap bile aldım. 🙂 (Yapma ya hiç aklımıza gelmedi) Pahalı ve kaliteli olduğu söylenen yerli firmalarda ise neredeyse hepsinin Türk Telekom altyapısını kullanması sebebiyle TT’nin veri merkezinde yaşanan en ufak sıkıntıda sitelere erişilemez hale geliyordu.  Yurt dışı firmalar ise normal fiyatlarının pahalı olması ve zamanla dolar kurunun yükselmesi nedeniyle kullanılmaz oluyordu. Zamanla site sayısınında artması da tüm bunların üstüne tuz, biber oldu.


Maceramıza başlayalım. VPS için firma arıyoruz…

Bir kaç sitenin hosting ihtiyacını gidermek için hepsine tek tek hosting almak çok masraflı olacağından bir VPS kiralamam gerektiğine karar verdim. Bunun için uygun bir firma aradım. Sitelerim yoğun hit alan siteler olmadığı için temel bir VPS hizmeti bana oldukça yeterli olacaktı. Önce Microsoft’un Azure adlı cloud computing hizmetini düşündüm ancak yüksek fiyatlar yüzünden vazgeçtim daha sonra sektörde çok övülen Amazonun AWS hizmeti ise oldukça karmaşık geldi. Fiyatlardırma konusunda net bir bilgi yoktu. Sanki sunucuyu bana kullandırıp ay sonunda 3 rakamlı bir miktarı dolar olarak hesaptan çekecek hissine kapıldım hatta benden bağımsız bir şekilde bir arkadaşla aynı duyguyu hissetmişiz. Son olarak aynı arkadaş sayesinde Digital Ocean adlı bir firma ile tanıştım. Oldukça basit arayüzü, net fiyat politikası ve harika belgelemesi (dokümantasyonu) ile benim tercihim olmaya hak kazandı. Eğer öğrenciyseniz Github Student Pack alarak 100 $ değerinde bir kod elde edebilirsiniz. Ayrıca bu linkten Digital Ocean’a kayıt olursanız size artı 10 $ verilecektir. Üye olduktan sonra ana ekrandan aşağıdaki görseldeki adımları izleyerek Digital Ocean’da herbirine droplet adını verdiğimiz sunucumuzu kuruyoruz. Kurulum sırasında Türkiye’ye en yakın olan frankurt veri merkezini seçiyorum. Kurulumdan sonra kayıt olurken kullandığımız e-posta adresine root şifresi ve ip adresini yollanacak.

Sunucu yapılandırması için ServerPilot…

Sunucuyu ilk kurduğumda hosting hizmetlerinden alışık olduğumuz Plesk, Cpanel gibi panellerin olmadığı gerçeği ile karşılaştım. Bu panellerin aylık lisans ücretleri benim kurduğum sunucunun 2 katı fiyatı kadar olduğunu görünce sunuculandırmasını elle yapmaya başladım ancak bu da tek başına başka bir iş çıkardığı için zamanla  ücretsiz panelleri araştırmaya başladım. Sonunda Ajenti V panelini kullandım ancak yine manuel kurulum süreçleri ve ortaya çıkan buglar nedeni ile yeni panel ararken karşıma ServerPilot çıktı. ServerPilot size bir web sitesindeki arayüzünden sadece site ip, root kullanıcısın şifresi ve kullanmak istediğiniz ftp şifresini sorarak yaklaşık bir dakika içinde kullanıma hazır bir sunucu sunuyor.

ServerPilot bu süre içerisinde PHP, MySQL, Nginx ve Apache kurulumunu ve güvenlik güncellemelerini sizin için yapıyor. ServerPilot’un bence en büyük eksisi ise ücretsiz paketinde SSL desteği bulunmaması ve sistem kaynakları istatistiklerini göstermemesi olarak söyleyebilirim ancak ben bunu Digital Ocean’ın istatistiklerini ve Cloudflare SSL hizmetini kullanarak aştım. Eğer sizde ServerPilot kullanmak istiyorsanız bu adresten üye olarak 10 $ kazanabilirsiniz. Buraya kadar geldiyseniz DNS yönlerdirmesi için bir yol ayrımına gelmiş oluyorsunuz. Eğer SSL sertifikası ve önbellekleme (caching) gibi ihtiyaçlarınız yoksa domaininizi direk Digital Ocean DNS’lerine yönlendirebilirsiniz fakat benim önerim bu ikisi ve DDOS koruması sağlaması için sunucu ve kullanıcı arasında Cloudflare’i kullanmanız yönünde… Ayrıca Google’ın sıralama yaparken SSL seritifikalı sitelere öncelik verdiğini söylemeden geçemeyeceğim. Siz yinede Cloudflare kullanmak istemiyorsanız bu adamı geçerek son başlığa geçebilirsiniz.

Güncelleme : ServerPilot yayındaladığı blog yazısında artık ücretsiz tarifenin kaldırıldığını duyurdu. Şu an aylık sunucu başı 5$ + uygulama başı 0,50 $ vererek kullanabiliyorsunuz.

Sunucuların çelik yeleği : CloudFlare

Yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi Cloudflare saldırganları önler. Bununla kalmayıp SSL ve http2 protokollerini desktekler. Cloudflare’e üye olduktan sonra size vereceği DNS adresini alan adınızın DNS adresi olarak kaydedin. Daha sonra aşağıdaki animasyonda görüldüğü gibi Flexible SSL hizmeti ve https’e yönlendirme hizmetini açın.

Şimdi geldi sitemiz için app açmaya…

ServerPilot  için her alan adı (domain) ve alt alan adı (subdomain) bir apptir. Sitemiz için app açarak siteye özel veritabanı ve  ftp hesabını kullanabiliriz. App’i açtıktan sonra aşağıdaki animasyonda görüldüğü gibi veritabanı oluşturabiliriz. Eğer bir WordPress sitesi kuracaksanız ftp üzerinden Wp dosyalarını yükleyebileceğiniz gibi WordPress onay kutusuna (checkbox) basarak WordPress’in son sürümünü otomatik olarak yükleyebilirsiniz.

Evet,  bu  yazımda ayda sadece 5 $ harcayarak birden fazla sitemizi nasıl  kolaylıkla barındırabileceğimizi anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

2 replies on “Hosting İşlemleri için Kolay Server Kurulumu : Digital Ocean + ServerPilot + Cloudflare”

5 dolar server pilot 30 tl
digitalocean ücretsiz değil ,ayda sadece 5 dolar demişşinizde. Digitalocean kullanım zamanına göre ücretlendirme yapıyor. Siz nasıl türkiyede ki fiyattan ucuza geldiğini söylüyorsunuz 🙂 Bu arada hosting vps şirketi sahibi felan değilim. Eğer ki boş ziyaretçisi olmayan bir site içinse digital ocean gene ucuz değil 1 dolar 6 tl nerdeyse. Ha şu var size trde paylaşımsız diye satarlar yetkiniz olmadığı için göremezsiniz adam serveri 3-5 kişiye daha kiralamıştır. Bunun önüne geçmek için güzel ayrıca digitaloceanda tüm yetkiler sizde composer kur sshle bağlan vs bunları trde ticketle yaptırırsın anca

Yazının içinde fiyat politikasının değiştiğinden bahsettim. Ayrıca yazınızı anlamak için bazı cümleleri birkaç defa okumak zorunda kaldım. Lütfen imla kurallarına uyalım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.