Categories
Genel

Ajenti V Üzerinde Subdomain Açma

Merhaba bu yazımda size Ajenti  V üzerinde Subdomain  açmayı anlatacağım.  Öncelikle site paneline giriş yapıyoruz.

https://siteadresi:8000 //veya
https://siteip:8000

Sol taraftan Websites bölümüne gidelim. Buradan sanki yeni  bir site  bağlıyormuşuz gibi New Website da  name  kısmına subdomainimiz ismini verelim. Ben burada dosya.siteadi.com yapmak istediğimden name değerini  dosya olarak atadım ve “Create ” butonuna basıyoruz.

ajenti Subdomain oluşturmaDaha sonra Domains tabından ekranda göründüğü gibi subdomain adresimizi ekliyoruz. Bunun için önce Add daha sonra Apply Changes bautonuna basıyoruz.

ajenti Subdomain oluşturma2

Subdomainin ftp  hesabının adresini alalım. FTP sekmesinden şifremizi belirliyoruz.

ajenti Subdomain oluşturma4

Bu arada dosyalarımızı subdomain girince herkese açık olarak listelenmesini istiyorsak  şu kodu Advanced tabından Custom configuration bölümüne giriyoruz.

  autoindex on;

Son olarak Domain sağlayıcınızın panelinden gerekli A  kaydını girerek yönlendirmeyi yapıyoruz. Ben cloudflare kullandığım için ondan değiştiriyoruz.

ajenti Subdomain oluşturma3

Bu kayıdı domain adı ve sunucunuzun ip adresini kullanarak yaptık geriye kaydın oturmasın bekleyeceğiz. Bu bir kaç saate yönlenir domain firmanıza göre de değişir. 5 dk da alabilir o biraz şans meselesi 🙂

6 replies on “Ajenti V Üzerinde Subdomain Açma”

Bir gün bu sorunun sorulacağını biliyordum 😀 . İlk kurduğumda bende aynı sorunu yaşamıştım. Ajenti V kurmadan önce Ajenti kurmalısınız. Yalnız verdiğiniz link CentOS işletim sisteminde Ajenti V kurulumunu anlatıyor. Sisteminiz CentOS değilse bu kod çalışmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.