Categories
Genel

Microsoft ve Açık Kaynak Üzerine…

open source

Microsoft Satya Nadella CEO olmasıyla birlikte bir çok radikal değişikliklere gidiyor. Aslında değişimin ilk adımlarını Steve Ballmer tarafından 2008 yılında açık kaynak kod projesi olan Apache’e   100 bin dolarlık yardımı ile atıldı ve son olarak Microsoftun en önemli ürünü .NET Framework  açık kaynak kod olarak geliştiricilere açılmasıyla birlikte değişim inkar edilemez hale geldi. Peki neden ? Değişimin ana nedeni olarak  ücretsiz  olan açık kaynak kod  sistemlerinin, ücretli Microsoft ürünleri yerine seçen developerlardı. Ayrıca Microsoft ürünlerinde açık kaynak kod projelerin kullanılması, geliştiricilerin çapraz platform (cross platform) yazılım dillerini daha çok tercih etmesi olarak da sıralanabilir.

The IEEE Spectrum Anketi (2014 2015)
The IEEE Spectrum Anketi (2014 2015)

Yani açık  bir  şekilde söyleyecek olursak Microsoft ekosistemlerinin devamlılığı için bir  çok daldan yazılımcıları kendine çekmeye çalışıyor.  Çünkü diğer ekosistemlere  karşı  giderek kan kaybediyordu. Gelirlerinin bir çoğunu oluşturan bulut mimarisine çözümü olan Windows Azure ‘a Linux sürümlerini de koyarak geliştiricilerin dikkatini  çekmişti. Ancak bunlara rağmen bana göre developerlar tarafından en çok sevilen kişi hala Steve Ballmer… Ve o efsane  görüntüler… 🙂

Microsoft Open Technologies Inc. 

Microsoft açık kaynak projelerinin operasyonlarını Microsoft Open Technologies Inc. adlı şirket üzerinden yönetiyor. Microsoft şirketin amacının “Open Technologies’in misyonu Microsoft ürünleri ile açık kaynak geliştirme projeleri arasında köprü kurmak” olduğunu belirtiyor.

Kısa kısa… 

  • Microsoft Linux Kernel’ının 2.6.36 süürümünden sonra katkısı bulunan 20 şirket arasında yer alıyor.
  • Microsoft’un bulut çözümü olan Azure da halen linux sürümleri yayında.
  • Apache Cordana ile Android ve IOS a proje yazılabiliyor.
  • Microsoft’un açık kaynak kod projelerin yer aldığı Codeplex.com da 300.000 aşkın geliştirici ve 28.000 proje  var.
  • .Net in  açık kaynak kod olması ile linux ve mac de Visual studionun çalıştırılması çok uzak değil.

Eğer Windows açık kaynak projelerine destek vermek veya daha fazla bilgi  sahip olmak istiyorsanız bu link ile Github üzerinden projelere bakabilirsiniz.

Kaynaklar ;
http://blog.microsoft.com.tr/microsoft-acik-kaynak-dunyasina-yakinlasiyor.html
http://www.sitepoint.com/best-programming-language-learn-2014-mid-year-update/
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/9826482.asp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.