Categories
Genel

ISIC kart nedir ?

Genel olarak…

ISIC yani International student identity card (Uluslararası öğrenci kimlik kartı) yerel öğrenci kimliklerinizin uluslararası geçerliliği olmadığı için  yurt dışı kurum ve kuruluşlarına öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız için kullanılan bir karttır. Bunun yanında dünyanın her bir yanında öğrencilere sunulmuş fırsatlar ve indirimlerden yararlanmış olursunuz. Örneğin müzelerde  kitapçılarda vs… Fırsatların birkaçını da  burada görebilirsiniz. 

isic kartKartı bazı üniversiteler öğrencilerine sormadan okul kimliği yerine veriyor diye bir duyum almıştım, onun dışında öğrenci olduğunuzu kanıtlayan bir belge ve 1 adet fotoğraf ile ISIC karta 20 ₺  ödeyerek  sahip olabilirsiniz. (ekşi sözlükte yazarın bir tanesi 15 ₺ diye yazmış o eski tarife aklınıza başka şey gelmesin ) . ISIC kart seneliktir yani aldığınız yılın 1 ocak ile 12 aralık arasında geçerlidir. Bu nedenle her sene yenilemeniz gerekmektedir.  ISIC kart başvuru merkezlerini burada görebilirsiniz.


Ben ne yaptım?

Bildiğiniz gibi ben bir programcıyım. Bu nedenle kullandığım bir çok,  pahalı yazılım geliştirme aracı var. Ya bunların özellikleri kısıtlanmış express veya demo sürümünü yada ücretli sürümünü kullanacaktım  sonra araştırdım  “dreamspark diye bir microsoft hizmeti  varmış, öğrencilere yazılımlarını  ücretsiz olarak veriyormuş.” dediler. Girdim dreamspark’a üye oldum ISIC kart no ile öğrenci olduğumu kanıtladım şimdi binlerce dolar değerindeki yazılımları ücretsiz kullanabiliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.