Categories
Kitap İncelemeleri

Modern Avrupa Halkları Tarihi – William A. Pelz Kitap İncelemesi

ISBN : 9786055029760
Yayınevi : Kolektif Kitap

Yazarın kitabın başında tarafsız tarih yazımı olmadığından dem vurup, ardından tüm olayları sosyalist tezleriyle anlatması “bu ne perhiz bune lahana turşusu” dedirtti. Dil her ne kadar iyi kulanılmış olsa da kitap içerisinde amaçlı bilimsellikten uzak anlatım insana “ben ne okuyorum ya” hissi veriyor. Yazarın Amerikan devlet üniversitesinde ders veren bir sosyalist olduğunu öğrenince taşlar yerine oturuyor.

Saçmalıklardan örnek verecek olursam ;

Fransız ordusu paris’i paris komüninden geri almak istiyor. Komün orduyla savaşıyor ve yeniliyor ama nasıl oluyorsa Fransız ordusu kendi başkentini işgal etmiş oluyor. Nedeni ise o sırada pariste ordunun olmamasından yararlanıp her türlü millletten gelen komünist/sosyalist görüşteki insanların hükümet olmalarının engellenmeleri. Bak sen şu terbiyesiz Fransız ordusuna demek kendi ülkelerinde seçimle gelen hükümeti korumuşlar…

Türk ulasal devrimi “Ekonomik çöküş ve Faşizmin doğuşu” başlığından yaklaşık bir sayfada incelenmiş. Paris komününe özel bölüm olan kitapta Türkler sadece bir sayfalık yer bulabilmişler. Kitaba göre Kemalizm faşizm çünkü milliyetçi bir devrimmiş ve pek de demokrasi yokmuş. Vikipedi okuyarak bile daha fazla bilgi edinebileceğinden yazarın eleştirilebilecek ciddi bir iş ortaya koymadığını düşünüyorum.

Kitabın başlarından itibaren tarihçilerin bilinçli olarak kadınlara yapılan suçları dillendirmediğinden dem vuruluyor. Söz konusu dönemlerde köleliğin bile serbest olduğu düşünülürse, kadınların okula gönderilmemesinin çok da elzem bir detay olmadığında hem fikir olabiliriz. Bu tür mağduriyet madenciliklerinden etkileniyorsanız ayrı.

Özetle hayatınızda hiç tarihle ilgilenmemiş beyaz yakalı bir plaza çalışanıysanız kitap size değişik bilgiler verebilir ama az çok konuya vakıfsanız kötü yazılmış bir propaganda metninden öteye geçmiyor. Bu haliyle yarıda bıraktığım ender kitaplardan birisi olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.