Categories
Kitap İncelemeleri

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury Kitap İncelemesi

ISBN : 9786053757818
Yayınevi : İthaki Yayınları

Öncelikle kitabı bilim kurgu okuyayım diye okuyacaksanız, okumayın! Evet bu kadar eminim. Yazarın bilim kurgu eserleri var diye mi bilinmez, bilim kurgu listelerinde yer alıyor. Kitap bildiğin düm düm distopya. Cesur yeni dünyayı okumuş ve pekte beğenmemiş birisi olarak bu kitabın ondan daha iyi olmadığını söylemem gerek.

Ray Bradbury güzel bir konuyu (bunu okuyorsanız zaten konuyu bildiğinizi var sayarak kitabın özetini es geçiyorum.) kötü bir anlatıcılıkla anlatmış. Kitabın içerisinde başka kitaplardan bol bol alıntı yapılması da bunun üzerine tüy dikmiş. O kitapları okumadıysanız (Ki okumadınız) oralardan edebi alıntılar hoş gelmeyecektir.

Bunu okumadan önce yazarın Mars Günlüklükleri adlı kitabını okumayı düşünüyordum ancak bakınca bu kitaptan üç sene önce yazıldığını gördüm. Üç sene sonraki gelişmiş hali buysa öncesini okumak istemiyorum deyip o düşüncemden vazgeçtim. Bedava elime geçmezse denemek için bile okuyacağımı sanmıyorum.

Müthiş, hayatımı değiştiren kitap diye anlatanlara gerçekten nesini beğendiniz diye sormak lazım. Çok özel bir sebepleri yoksa benim için çağımızın hastalık merkezleri olan sosyal medyaca abartılmış, Entel Feridunun hava atmak için bahsedeceği kitap.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.